Nasza „Szkoła Pamięta”

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji MEN „Szkoła Pamięta” zaplanowanej na 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach przedsięwzięcia podjęto kilka działań w naszej szkole.

Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę zniczy, wkładów i kwiatów. Cała społeczność szkolna bardzo chętnie włączyła się do zbiórki. Zebrane znicze i kwiaty postawiono na pomnikach żołnierzy i bezimiennych, zaniedbanych mogiłach.

Uczniowie i nauczyciele odwiedzali miejsca pamięci – m. in. pomnik zamordowanych żołnierzy AK w pobliskiej Borowinie. Postawiono tam znicze, kwiaty i chryzantemy. Jak co roku – teren wokół pomnika został uporządkowany. W tym roku sprzątali uczniowie – Małgorzata Maciak, Kuba i Filip Miszczak z rodziną – za co bardzo dziękujemy!

W ramach działań uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Muzeum Kleberczyków w Woli Gułowskiej. Poznali tam historię ostatniej bitwy kampanii wrześniowej w 1939 r. oraz historię gen. Franciszka Kleberga. Zwiedzali Sanktuarium Maryjne Żołnierzy Września i jego podziemia. Zakonnik klasztoru opowiedział historię tego wielowiekowego Kościoła. Dodatkowo uczniowie udali się na miejscowy cmentarz, gdzie odwiedzili zbiorową mogiłę 200 żołnierzy poległych w czasie walk obronnych, zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć tych bohaterów.

Zorganizowane działania podniosły wiedzę i świadomość patriotyczną naszych uczniów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *