8. edycja Narodowego Czytania

Tegoroczna, 8. już edycja Narodowego Czytania, odbyła się 7 września 2019 r. W naszej szkole wzięli z niej udział nauczyciele i uczniowie, emerytowani nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta wybrane zostały następujące lektury:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
W specjalnym liście Pan Prezydent napisał, że jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Przypomina o ich aktualności i naukach z nich wypływających. Lektury, jak podkreśla, uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w akcji Narodowe Czytanie!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *