#Szkoła pamięta… Trochę historii o naszej małej ojczyźnie. My pamiętamy!

Nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła pamięta”. W ramach akcji chcielibyśmy przybliżyć naszej społeczności szkolnej historię lokalnych bohaterów, biorących udział w wysadzeniu pociągu z żołnierzami Wermahtu na stacji w Borowinie, podczas II Wojny Światowej. W odwecie Niemców zginęło 10 polskich zakładników – miejscowych działaczy AK. W Borowinie znajduje się pomnik ku pamięci poległych.

Natomiast na terenie naszej szkoły znajduje się tablica

PAMIĘCI POMORDOWANYM ŻOŁNIERZOM AK I ZAKŁADNIKOM PRZEZ NIEMIECKIEGO OKUPANTA
W MIEJSCOWOŚCI BOROWINA DATA 23. 12. 1943 r.

OPIS WYDARZEŃ W BOROWINIE

Borowina Gąsecka to miejscowość położona przy trasie kolejowej Łuków – Dęblin, między stacjami Sarnów – Krzywda.
18 listopada 1943 r. oddział partyzancki złożony z 5 patroli (65 osób) pod dowództwem por. Wacława Rejmaka „Ostoi” wysadził pociąg urlopowy z żołnierzami Wehrmachtu. Eksplodował jeden ładunek, wykolejona została lokomotywa i wagon pocztowo – bagażowy. Doszło do dużej wymiany ognia. Niemcy ponieśli dotkliwe straty. Według ich meldunków jedna osoba została zabita, a 18 rannych. Według meldunku AK zginęło 10 Niemców, 17 zostało ciężko, a 60 lekko rannych. Przerwa w kursowaniu pociągów trwała 19 godzin. Rannych zostało trzech żołnierzy AK. W odwecie Niemcy stracili w tym miejscu 10 zakładników.W miejscu wysadzenia pociągu w 1961 roku postanowiono tam pomnik.

Treść na tablicach brzmi tak: „Miejsce przesiąknięte krwią pomordowanych przez zbirów hitlerowskich w dniu 25 grudnia 1943 roku dziesięciu patriotów polskich walczących o Polskę Ludową” Społeczeństwo powiatu łukowskiego Borowina 1961″

W 2004 roku pomnik otrzymał drugą tablicę: „Za akcję wysadzenia pociągu 18 listopada 1943 r. pod Borowiną przez oddział Kedywu Armii Krajowej obwodu Łuków Niemcy w odwecie rozstrzelali 10 polskich zakładników w tym 7 żołnierzy AK. Zginęli za Ojczyznę: Tadeusz Adamiec z Łukowa, Zygmunt Oziemkowski z Łukowa,Stanisław Śledź z Szyszek, Julian Bajura z Sięciaszki, Eugeniusz Pasternak z Sięciaszki, Władysław Strzałek z Sięciaszki, Aleksander Wielgosz z Sięciaszki, Jan Dąbrowski z Parczewa, Józef Siwiec z Parczewa, Marian Potasiński z Parczewa. Cześć Ich Pamięci ! Listopad 2004 Żołnierze Armii Krajowej Obwodu Łuków”

MY PAMIĘTAMY CO ROKU!

Jak co roku nasi uczniowie – członkowie Samorządu Uczniowskiego pamiętają o naszych miejscowych bohaterach. Sprzątają i dekorują teren pomnika w Borowinie. Zapalają znicze.

Dziękujemy bardzo Państwu Maciak, którzy całą rodziną zajęli się w tym roku akcją sprzątania terenu wokół pomnika.

W dniu 30. 10. 2020 r. w szkole dla uczniów klas 0 – III zostały przeprowadzone pogadanki na temat wydarzeń historycznych w naszej okolicy. Dzieci poznały historię wysadzenia pociągu, obejrzały zdjęcia pomnika, a niektóre udały się na spacer do tablicy znajdującej się na terenie naszej szkoły.

Szkoła pamięta” – idea akcji

Celem akcji „Szkoła Pamięta” jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *